Nieruchomości w Szwecji

Czy Polak może kupić mieszkanie w Szwecji?

Szwedzkie mieszkania są często wskazywane jako wzór inspiracji w katalogach. Skandynawski wystrój domu to jednak nie to samo, co posiadanie nieruchomości w samej Szwecji. Kraj ten jest też pod wieloma względami bardzo dobrym kierunkiem do przeprowadzki. Świadczą o tym wysokie pozycje zajmowane co roku w rankingach na najlepsze miejsce do życia. Państwo stawia duży nacisk na kwestie społeczne i socjalne. Znacznie lepiej funkcjonują tam system emerytalny czy służba zdrowia. Zobaczmy, jakie wymagania stoją przed obywatelem Polski, który planuje tu zakup mieszkania lub domu.

Trudne realia szwedzkiego rynku mieszkaniowego

Rynek nieruchomości w Szwecji różni się pod kilkoma względami od naszego. Widać to zwłaszcza w momencie, gdy planujemy kupno mieszkania lub domu. Sam proces zakupu nie jest kłopotliwy, ale problem tkwi w małej liczbie dostępnych lokali. To sprawia, że dobre oferty są bardzo szybko rozchwytywane.

Chętnych nie brakuje i nie ma się co dziwić. Nieruchomość w Szwecji może okazać się świetną inwestycją. Dlatego dostępne oferty mają często podwyższone ceny. Szczególnie w stolicy czy takich miastach jak Göteborg lub Malmö. Są to obszary o największym zaludnieniu i najlepiej rozwiniętym biznesie. Nie wspominając już o wysokim poziomie opieki zdrowotnej i szeroko pojętej infrastruktury użytkowej. Niższe ceny lokali znajdziemy na mniej zaludnionej północy kraju.

Przeprowadzka daje więc spore możliwości do funkcjonowania zgodnie z oczekiwaniami i bez zbędnych utrudnień. Jak wspomnieliśmy wcześniej, odnajdą się tu także osoby chcące prowadzić biznes. Szwecja stwarza znakomite warunki dla rozwoju start-upów, projektów ekologicznych oraz innowacyjnych technologii. Warto pamiętać tylko o tym, że koszty utrzymania się tu są nieco wyższe niż w Polsce.

Jakie wymagania musimy spełnić?

Jako obywatel Unii Europejskiej możemy bez przeszkód nabywać nieruchomości w krajach członkowskich, do których należy także Szwecja. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych zezwoleń czy poświadczeń – wystarczy dokument tożsamości. Lokal możemy zakupić od dewelopera albo z rynku wtórnego, gdzie mieszkania są częściej oferowane przez agencje nieruchomości. Sprzedawane lokale są zazwyczaj prezentowane w określonych godzinach. Każdy może je wtedy obejrzeć. Następnie stają się przedmiotem aukcji. Przy czym jeśli uzyskana cena nie będzie satysfakcjonująca dla właściciela, ma on prawo odmówienia sprzedaży.

Jeśli uda nam się uzyskać porozumienie, podpisujemy stosowną umowę i wpłacamy zaliczkę. Najczęściej wynosi ona 10% wartości lokalu. Kolejny krok to wystawienie listu zakupowego, Köpebrevet, który stanowi potwierdzenie transakcji. Ostatnie, co musimy zrobić, to rejestracja umowy w Szwedzkim Urzędzie Geodezyjnym. Mamy na to maksymalnie 3 miesiące od podpisania umowy.

Co jeszcze warto wiedzieć? W Szwecji funkcjonują dwie formy własności. W przypadku pierwszej z nich, zbliżonej do polskiej własności spółdzielczej, płacimy czynsz wspólnocie. Co ciekawe jej członkowie mają także wpływ na to, kto zamieszka w okolicy. W związku z tym w niektórych przypadkach konieczne będzie dogadanie się nie tylko z właścicielem nieruchomości, ale i z przyszłymi sąsiadami. Drugim rodzajem jest nieograniczone prawo własności – nie ma ani stałych opłat, ani konieczności uzyskania zgody mieszkańców.

Dodaj komentarz