podatki
Emigracja i Życie w Szwecji Nieruchomości w Szwecji

System podatkowy w Szwecji

Dla wielu imigrantów Szwecja jawi się jako idealne miejsce do zamieszkania, ze względu nan rozbudowane świadczenia socjalne. Jednak to nie bierze się z niczego. Funkcjonowanie opiekuńczego państwa jest bardzo kosztowne, dlatego podatki w Szwecji mogą zaskoczyć swoją wysokością.

Każda osoba planująca pracę lub założenie własnej działalności w Szwecji powinna zapoznać się z tamtejszym systemem podatkowym, ponieważ różni się on nieco od polskiego, jednak pod pewnym względem jest taki sam – lepiej sumiennie się ze swoich dochodów rozliczać.

Szwedzki fiskus nazywa się Skatteverket. I mimo że dba o ściąganie bardzo wysokich podatków, przeciętny Szwed nie darzy go negatywnymi uczuciami. Obywatele tego kraju podchodzą do podatków z suemiennością oraz solidarnością – uważają, iż jest to inwestowanie w państwo, to zaś jest wspólną, ogromną wartością.

Jadąc tam, niezależnie od swojego nastawienia, też będziesz musiał sumiennie się ze szwedzkim fiskusem rozliczyć. Co ciekawe – przewiduje on specjalny podatek dla nierezydentów, czyli emigrantów zarobkowych pracujących w Szwecji krócej niż 181 dni. Podatek ten to statlig inkomstskatt för utomlands bosatta (SINK). Obecnie (rok 2020) stawka SINK to 25% i nie ma tu żadnych opcji na odpisy podatkowe. Danina ta rozliczana jest całkowicie przez pracodawcę – pracownik w ogóle nie ma kontaktu z fiskusem, a co za tym też idzie, nie uzyska żadnych zwrotów. SINK jest kwestią wyboru. Można zdecydować się, czy chce się być opodatkowanym jako nierezydent, czy może skorzysta się z innego rozwiązania.

Polecam przeczytać: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie oblicz ratę kredytu oraz mieszkania na sprzedaż poznań, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.

Razem z SINK w Szwecji funkcjonują aż 3 rodzaje podatków dochodowych. Pozostałe dwa to podatek gminny oraz podatek państwowy.

Pierwszy ze wspomnianych powyżej podatków dochodowych, czyli gminny, jest narzucany na wszystkie osoby uzyskujące dochód. Co ciekawe różni się on zależnie od zamieszkiwanego regionu i mieści się w przedziale 29,2% (podatek gminny w Österåker) do 35,2% (podatek gminny w Dorotea). Obowiązek uregulowania tej daniny jest niezależny od wysokości uzyskanego dochodu. W odróżnieniu od kolejnego podatku – państwowego.

Państwowy podatek dochodowy w Szwecji nakładany jest na osoby, które przekroczą określony próg dochodu. Dochód od 490 700 SEK (ok. 210 000 PLN) do 689 300 SEK (ok. 300 000 PLN) obliguje do odprowadzania daniny w wysokości 20%. Dochód przekraczający wysokość 689 300 SEK obłożony jest 25% podatkiem. Istotne jest to, że podatek państwowy nie jest tożsamy z funkcjonującym w Polsce progiem podatkowym, ponieważ wejście na podatek państwowy nie zdejmuje z podatnika obowiązku opłacenia podatku gminnego.

Samo rozliczanie podatku odbywa się w Szwecji niemal wyłącznie zdalnie (pocztą lub przez internet). Skatteverket po końcu roku podatkowego (który pokrywa się z rokiem kalendarzowym) rozsyła deklaracje podatkowe, sporządzone na podstawie gromadzonych w ciągu roku danych. Podatnik musi się zapoznać z taką deklaracją i jeśli zachodzi taka potrzeba, uzupełnić ją. Dane niezbędne do rozliczenia podatku znajdują się na dokumentach KU-13 otrzymywanych od pracodawcy (odpowiednik polskiego PIT-11).

Dla Polaków pracujących w Szwecji istotne jest to, że nasze kraje mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oznacza to, iż po rozliczeniu w Szwecji, nie trzeba już się rozliczać w Polsce, chociaż uzyskany tam dochód trzeba wykazać w polskiej deklaracji – będzie on miał znaczenie przy określaniu progu podatkowego.

One thought on “System podatkowy w Szwecji

Dodaj komentarz