mieszkanie w szwecji
Nieruchomości w Szwecji

Wynajem mieszkania w Szwecji

Szwedzki rynek mieszkaniowy znacząco różni się od polskiego i znacznie trudniej tam wynająć mieszkanie. Obowiązuje system kolejkowy, a na własne lokum można czekać nawet kilka lat. W Szwecji to wynajmujący jest górą, najemcy muszą się dostosować.

Mieszkań w Szwecji jest mało, więc siłą rzeczy karty na rynku mieszkaniowym rozdają właściciele, spółdzielnie i deweloperzy. Sporo osób zamiast mieszkać we własnym lokum, decyduje się je wynajmować, a do własnych potrzeb znajduje inne mieszkanie, co w Polsce wydaje się nie do pomyślenia.

Ceny najmu w Szwecji

Ceny najmu w Szwecji są oczywiście dostosowane do tamtejszych realiów zarobkowych. Średnio w całym kraju za wynajem trzypokojowego mieszkania trzeba zapłacić około 3 000 zł. Najdrożej jest oczywiście w stolicy, czyli Sztokholmie oraz Malmo i Goteborgu. Naturalnie taniej można wynająć lokal w mniejszej gminie.

Im większe mieszkanie, tym czynsz oczywiście wyższy. Średnio za kawalerkę trzeba płacić ok. 4 000 koron szwedzkich (1 600 zł), za dwa pokoje ok. 5 800 koron szwedzkich (2 320 zł), a za cztery ok. 9 000 koron szwedzkich (3 600 zł).

Okazuje się więc, że najem nie jest zaporowo drogi nawet przy polskich zarobkach, dlatego i Szwedzi chętnie się na niego decydują.

Aby wynająć mieszkanie, trzeba odczekać w kolejce

Na szwedzkim rynku mieszkaniowym wciąż panuje niedobór mieszkań, a zainteresowani muszą odczekać w kolejce aż ci, co zgłosili się wcześniej, znajdą lokum. Czas oczekiwania trwa nawet kilka lat, a w większych miastach za miejsce w kolejce trzeba płacić coroczną opłatę.

Bezpieczniej wynajmować od spółdzielni niż osoby prywatnej

W Szwecji dużo bezpieczniej jest wynajmować mieszkanie od spółdzielni, a nie od osoby prywatnej. W przypadku najmu od spółdzielni mamy prawnie zagwarantowaną stałość umowy oraz wysokość możliwych podwyżek czynszu. Nikt także nie wyrzuci nas na bruk, dopóki nie znajdziemy sobie lokum zastępczego.

Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie wynajem mieszkania Gdynia oraz mieszkania krakow , gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.

W przypadku najmu prywatnego lokator nie jest prawnie chroniony, więc może się okazać, że właściciel nagle rozwiąże z nami umowę albo podniesie czynsz do horrendalnej wysokości – w końcu i tak znajdzie szybko nowych chętnych na wynajem.

Komu najchętniej Szwedzi wynajmują mieszkania?

Osoby zainteresowane najmem od spółdzielni muszą przejść casting. Najszybciej mieszkanie znajdują osoby, które nie mają długów, mają wysokie zarobki, rzadko się przeprowadzają i nie byli karani.

Najbardziej preferowane są osoby, które jak najdłużej mieszkają w Szwecji, nowym imigrantom naprawdę trudno szybko znaleźć lokal. Narodowość nie ma znaczenia, ale właśnie zapisana historia pobytu w tym kraju.

Wystrój rodem z IKEA

Szwedzkie mieszkania na wynajem są do siebie bardzo podobne. Mieszkańcy tego kraju kochają minimalizm i trudno w ich nieruchomościach znaleźć antyki czy styl eklektyczny. Mieszkania są urządzone bardzo prosto i przeważają w nim tanie meble rodem ze szwedzkiej sieciówki z wyposażeniem wnętrz. Szwedzi są również oszczędni w kolorach i najczęściej stosują stonowane barwy, takie jak czerń, biel i szarość.

One thought on “Wynajem mieszkania w Szwecji

Dodaj komentarz