szwedzka kuchnia
Nieruchomości w Szwecji

Ceny mieszkań w Szwecji

W Szwecji nie jest łatwo wynająć mieszkanie. Wciąż chętnych jest o wiele więcej niż dostępnych lokali, dlatego zanim się wprowadzimy, trzeba swoje odczekać, a dodatkowo wygrać casting. Z kupnem własnego M nie jest łatwiej, bo co kredyt hipoteczny łatwo jest dostać, a większość Szwedów szybciej umiera niż w całości spłaca dług, ale naszą kandydaturę muszą zaakceptować sąsiedzi. Jakie są ceny nieruchomości w Szwecji? Ile trzeba zapłacić za czynsz, a ile za kupno mieszkania?

Rynek nieruchomości w Szwecji jest specyficzny, dlatego że dostępnych lokali wciąż jest zbyt mało, aby każdy mógł kupić lub wynająć od razu to, co mu się podoba. Aby wynająć mieszkanie, trzeba zapisać się do systemu kolejkowego. Na lokum czekamy do momentu, zanim osoby, które zapisały się przed nami, z sukcesem wynajmą mieszkanie. Ominąć kilka miejsc w kolejce można wtedy, jeśli mamy wysokie dochody, dotychczas nie spóźnialiśmy się ze spłatą swoich zobowiązań, nie byliśmy karani i ogólnie rzadko zmieniamy miejsce zamieszkania. Wtedy wynajmujący może wybrać nas wcześniej jako swoich lokatorów.

Kupno mieszkania na własność nie jest o wiele łatwiejsze. W największych szwedzkich miastach, takich jak Sztokholm, Malmo albo Goteborg sporo lokali na sprzedaż nie jest wystawianych do publicznej oferty. Jak więc je kupić? Trzeba zgłosić się do agencji nieruchomości i wziąć udział w licytacji. Nie jest to jednak spotkanie zainteresowanych, gdzie wszyscy się przekrzykują. W Szwecji wysyła się wiadomość do agenta nieruchomości z proponowaną przez siebie ceną. Ten, który zaproponował najwięcej, wygrywa, a potem można jeszcze negocjować ostateczną sumę ze sprzedającym. Kredyt hipoteczny w tym kraju można wziąć na maks. 85% wartości nieruchomości, ale co najciekawsze, część Szwedów hipoteki w ogóle nie spłaca. Maksymalna rata kredytu nie jest dostosowywana do zarobków, tylko porównywana do kwoty najmu, którą teoretycznie można płacić.

Ceny najmu w Szwecji

Tak, jak w większości państw, wysokość czynszu za mieszkanie zależy w Szwecji od miejsca, w którym się ono znajduje oraz od metrażu. Za 3-pokojowe mieszkanie średnio trzeba zapłacić ok. 7 000 SEK. Najdrożej jest w stolicy, czyli w Sztokholmie, gdzie cena najmu wynosi ponad 8 000 SEK. Podobnie jest w Malmo, gdzie trzeba płacić ok. 7 800 SEK miesięcznie i w Goteborgu, w którym najemca średnio uiszcza ok. 7 000 SEK.

Drogo jest również w Ystad (ze względu na lokalizację) oraz w Uppsali, znanym mieście studenckim.

W przypadku kawalerki musimy przygotować się na wydatek rzędu 4 200 SEK, w przypadku mieszkania dwupokojowego 5 800 SEK, a czteropokojowego ponad 9 000 SEK.

Ceny mieszkań w Szwecji

Popularnym rozwiązaniem w Szwecji jest kupno mieszkania od spółdzielni. Ceny za metr kwadratowy przedstawiają się następująco:

  • Sztokholm – 55 000 SEK (w centrum jest drożej, bo ok. 88 500 SEK),
  • Malmo – 31 000 SEK (centrum – 32 000 SEK),
  • Goteborg – 44 000 SEK (centrum – 62 000 SEK).

Średnia cena za metr kwadratowy w Szwecji wynosi ok. 7 200 SEK, a w mniejszych miastach trzeba przeciętnie zapłacić ok. 6 400 SEK.

Źródło: https://www.nowawszwecji.com/post/nieruchomosci-szwecja

Dodaj komentarz