Jak znaleźć pracę w Szwecji
Szwecja przyciąga nie tylko otwartym społeczeństwem i opiekuńczym państwem, ale też wysokimi zarobkami i niskim bezrobociem. O pracę nie jest tu trudno i gwarantuje ona dużo lepsze zarobki niż w Polsce.
Szwedzka gospodarka
Siła szwedzkiej gospodarki wyrażona w PKB jest całkiem imponująca, bo w 2019 roku parametr ten wynosił niemal 530 miliardów dolarów. Dla porównania w analogicznym okresie PKB Polski zamykało się kwotą 593 miliardów dolarów. Należy jednak pamiętać, że jest nas niemal czterokrotnie więcej, bo 38 milionów w porównaniu do 10 milionów Szwedów. Widać to już po przeliczeniu PKB na mieszkańca – w takim ujęciu dla Szwecji za 2019 rok otrzymujemy wartość niemal 54 tysięcy dolarów, a dla Polski ok. 15 tysięcy dolarów amerykańskich. Dystans jest ogromny, bo jest to różnica niemal 400%. Suche liczby znajdują konkretne przełożenie na sytuację osoby szukającej tu pracy oraz na zarobki już pracujących.
Szwedzki rynek pracy
Rynek pracy w Szwecji rządzi się takimi samymi prawami jak w każdym innym rozwiniętym kraju plus posiada kilka specyficznych cech, które warto znać, planując tam pracę zarobkową. Przede wszystkim warto pamiętać, iż jeśli chce się wykonywać bardziej prestiżowy zawód, najlepiej mieć specjalistyczne wykształcenie. Dotyczy to każdej dziedziny, ponieważ w Szwecji jest duże zapotrzebowanie i na wykwalifikowanych budowlańców, i na personel medyczny, i na pracowników IT.
Jeśli nie posiadasz takich kompetencji, a jedynie wykształcenie humanistyczne, może być ci trudniej. W takiej sytuacji warto rozważyć zdobycie dodatkowego wykształcenia już na miejscu, czyli np. rozpoczęcie studiów w Szwecji. Dobra wiadomość jest taka, iż płace są tu wysokie i nie ma tak dużego rozstrzału płac między niższymi i wyższymi stanowiskami, dzięki czemu nawet będąc sprzątaczką czy sprzedawczynią utrzymasz się bez problemu. Jest to pomysł na etap przejściowy, umożliwiający zdobycie kwalifikacji dających lepszy zawód.
Co do języka, to można się przejechać na przekonaniu, iż angielski wystarczy, bo przecież wszyscy Szwedzi w nim rozmawiają. W dużych miastach i dużych firmach – rzeczywiście może się okazać, iż władanie językiem angielskim wystarczy. Jednak na prowincji i w mniejszych przedsiębiorstwach znajomość szwedzkiego może się okazać koniecznością. Do tego Szwedzi po prostu lubią swój język i posługują się nim zawsze, gdy mogą, więc jeśli go znasz, masz automatycznie plusa.
Gdzie szukać pracy w Szwecji?
Pod tym względem Szwecja nie różni się od innych krajów UE. Jeżeli jesteś wykwalifikowanym specjalistą, szczególnie w jakiejś nowoczesnej branży, świetnie sprawdza się LinkedIn. Jeśli szukasz zatrudnienia w bardziej tradycyjnej pracy, jak budowlaniec czy pielęgniarka, sprawdzaj ogłoszenia publikowane przez szwedzki urząd pracy (Arbetsförmedlingen). Oczywiście najłatwiej będziesz miał, jeżeli pomogą ci znajomi. Obecnie nazywa się to networkingiem i prawa jest taka, że nic nie przebije siły rekomendacji.
Jeśli dopiero wyjeżdżasz do Szwecji i czujesz, że cię to wszystko przerasta, możesz skorzystać z usług angecji pośrednictwa pracy, także takiej międzynarodowej. Zminimalizuje to twój wysiłek, chociaż musisz się także liczyć z tym, iż uzyskasz gorsze warunki płacowe niż przy samodzielnie znalezionej pracy (bo np. będziesz musiał opłacić agencję). Pamiętaj tylko, aby korzystać jedynie ze sprawdzonych agencji – na rynku jest też sporo oszustów. To samo dotyczy pracodawców, dlatego pracuj jedynie w oparciu o umowę o pracę.