Emigracja i Życie w Szwecji

Język angielski w Szwecji

Język szwedzki nie jest zbyt popularny, dlatego nie jesteśmy z nim osłuchani i perspektywa wyjazdu do Szwecji może rodzić duże obawy ze względu na barierę językową. Jednak mam dla ciebie bardzo dobrą wiadomość – większość Szwedów rozmawia po angielsku. Angielski jest tam tak popularny, że nie powinno być żadnego problemu z dogadaniem się w nim w urzędzie, sklepie czy w pracy. Z czego to wynika?

Prawdopodobnie jest to efekt świadomie realizowanej strategii edukacyjnej. Język angielski jest nauczany już od początku szkoły podstawowej i w nauce tej stawia się na praktyczne umiejętności, czyli dzieci ćwiczą, jak rozmawiać w języku Szekspira. Nie oznacza to braku dbałości o poprawność – edukacja obejmuje również warstwę “teoretyczną”, czyli całą gramatykę. Co ciekawe, również z wymową radzą sobie świetnie.

Kwestia dobrej wymowy to efekt nie tylko praktycznych ćwiczeń w szkołach. W Szwecji raczej nie ogląda się filmów z lektorem. Anglojęzyczne produkcje lecą w kinach i telewizji z napisami, dzięki czemu każdy Szwed jest dobrze osłuchany z językiem angielskim. Procentuje to dobrymi akcentem i wymową. Na tyle dobrymi, iż często obcokrajowiec nie będzie w stanie stwierdzić, czy właśnie rozmawia po angielsku z native speakerem, czy ze Szwedem.

Czy to oznacza, że kilka modyfikacji w edukacji oraz kulturze pozwoliłoby Polakom mówić po angielsku równie dobrze? Niekoniecznie. Szwedzi mają nieco ułatwione zadanie ponieważ język Szwedzki jest blisko spokrewniony z angielskim. Mają ponad 1500 wspólnych słów, prawie taką samą budowę zdań oraz wiele podobnych lub identycznych struktur gramatycznych.

Język angielski w szwedzkiej szkole jest traktowany jako jeden z 3 najważniejszych przedmiotów (obok języka szwedzkiego oraz matematyki). Do tego Szwedzi są zasobnym narodem, dzięki czemu mają sporo możliwości do podróżowania. To również wpływa na ich obycie z językiem angielskim. Nie można również pominąć innego czynnika – Szwecja jest bardzo multikulturowa i otwarta. To sprawia, że żyje w niej mnóstwo przyjezdnych, którzy często na język codziennej komunikacji wybierają angielski.

Szwed również często w pracy musi na co dzień posługiwać się językiem angielskim. Jest to normalna praktyka w większych firmach, szczególnie tych, które posiadają zagraniczne oddziały (lub same są oddziałami z zagranicznymi centralami). Współpraca w takim środowisku wymaga komunikacji we wspólnym języku, a tym jest właśnie angielski. Co istotne – taka biegłość jest popularna nie tylko w młodym pokoleniu. Większość Szwedów w wieku ok. 50 lata również sprawnie posługuje się mową Szekspira.

Popularność języka angielskiego w Szwecji jest na tyle duża, że obecnie między lingwistami toczy się nawet dyskusja, czy nie powinno się go uznać za drugi język lub język trans kulturowy. Takie pomysły wywołały kontrreakcję – uznano, iż język szwedzki może być zagrożony. Dlatego już w 2002 rząd zaproponował plan umocnienia jego roli, w 2009 zaś ogłoszono go oficjalnie językiem kraju. Pokazuje to, że Szwedzi, mimo świetnej znajomości języka angielskiego, są bardzo przywiązani do swojej mowy. W codziennym funkcjonowaniu są bardzo zadowoleni, gdy mogą rozmawiać po szwedzku i każdy imigrant, który się ich języka nauczy, może liczyć na to, że będzie robił dobre wrażenie i zdobędzie sympatię wielu rozmówców.

Dodaj komentarz