Emigracja i Życie w Szwecji

Dzielnica Husby w Sztokholmie

Husby to jedna z dzielnic Sztokholmu. Położona jest w północno-zachodniej części miasta, w obrębie okręgu administracyjnego Rinkeby-Kista.

Budowę dzielnicy zainicjowano na początku lat 70. XX wieku, w ramach “Programu milion” (miljonprogrammet). Program ten miał na celu zbudowanie miliona mieszkań, ale też prowadzenie odpowiedniej polityki społecznej zwiększającej dostępność mieszkań, w tym kredytowanie ich zakupu.

Do Husby dociera linia T11 metra (niebieska linia).

Husby jest znane jako najuboższa dzielnica Sztokholmu. Poza tym większość mieszkańców to przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych (imigranci lub dzieci imigrantów). Rejon ten jest uznawany za sztokholmską policję za jeden z najbardziej niebezpiecznych i służby oznaczyły go jako “strefę szczególnie narażoną”. Jedną z przyczyn były bardzo często włamania i grabieże. Z tego też powodu wielu sklepikarzy w ostatnich latach zrezygnowało z prowadzenia sklepów na terenie Husby.

Nazwa Husby stała się szerzej znana na świecie w 2013 roku. W maju 2013 wybuchły tam zamieszki, które później rozszerzyły się na inne rejony stolicy i całego kraju. Dzielnica pojawiła się też w informacjach prasowych w 2020, kiedy na jej terenie doszło do silnej eksplozji. Prawdopodobnie nie była ona deklaracją jakiegokolwiek buntu, ale częścią wojny między gangami.

Wojny gangów od kilku lat są coraz większym problemem w Szwecji. Dzielnica Husby jest epicentrum tego problemu. O wpływy walczą ze sobą organizacje takie jak “Death patrol”, “Shottaz”, “24K”, “Husby Hyenas”, “Tensta network”. Odpowiedzialne są one za liczne eksplozje oraz strzelaniny, w których często ofiarami są osoby postronne. W 2019 w Szwecji odnotowano niemal 260 eksplozji, co pokazuje jak dużą skalę ma problem wojny gangów.

Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie domy na sprzedaż Gdańsk oraz domy na sprzedaż Kielce , gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.

Dzielnica Husby ze względu na multikulturowość połączoną z biedą oraz obecność zorganizowanych grup przestępczych, nie jest zbyt spokojnym i bezpiecznym miejscem. Jej centrum jest zdominowane przez muzułmańskich mężczyzn i zyskało opinię pełnego zagrożeń dla kobiet. Z tego względu władze miasta zdecydowały się je przebudować tak, aby było bezpieczne dla pań, ale nie tylko – również dla rodzin z dziećmi. W prasie często określa się to jako tworzenie “getta dla kobiet”.

Wśród osób przyjeżdżających do Sztokholmu w celach zarobkowych Husby jest dosyć popularnym miejscem zamieszkania. Mają na to wpływ oczywiście niskie ceny wynajmu mieszkań. Niestety idzie z tym także niższy poziom bezpieczeństwa, chociaż na forach można znaleźć wiele opinii, iż obraz przedstawiany przez media jest przesadzony. Sporo osób zyjących na obszarze Husby chwali sobie dzielnicę jako dobre, spokojne miejsce zamieszkania, oferujące niewygórowane ceny lokali mieszkalnych oraz szybki dojazd do centrum. Czytając takie opinie należy jednak mieć w głowie oficjalne, policyjne statystyki, które jasno wskazują, że Husby być może jest na drodze do spokoju i stateczności, jednak póki co ciężko uznać ten kawałek Sztokholmu za bezpiecznny i atrakcyjny dla osób szukających stabilizacji.

Dodaj komentarz