dom w szwecji
Nieruchomości w Szwecji

Kupno nieruchomości w Szwecji

Szwedzki rynek nieruchomości różni się znacznie od polskiego. Różnice należy wziąć pod uwagę szczególnie przy zakupie w Szwecji domu lub mieszkania. Dowiedz się, na co szczególnie zwrócić uwagę inwestując w nieruchomości na północy Europy.

Lokalizacja

Do zakupu nieruchomości w Szwecji zachęca przede wszystkim wysoki zwrot inwestycji, a także tanie kredyty hipoteczne.
Kupno mieszkania w Szwecji nie jest trudne. Problemem może być jednak dostępność mieszkań, co wpływa na cenę nieruchomości. Najdroższe mieszkania są w Sztokholmie, Malmö oraz Göteborg, gdzie znajduje się najwięcej firm oraz ludności.

Północna część kraju jest mniej zagęszczona, z tego powodu ceny nieruchomości osiągają tam niższe ceny w porównaniu do reszty kraju.

Kupując mieszkanie w Szwecji, trzeba liczyć się również z wyższymi niż w Polsce kosztami jego utrzymania.

Formy własności

W Szwecji dostępne są dwie formy własności: jedna przypomina polską własność spółdzielczą. W takim przypadku konieczne jest płacenie czynszu do wspólnoty, a sami członkowie spółdzielni mają niejednokrotnie duży wpływ na dobór nowych lokatorów. W efekcie przed zakupem tego typu nieruchomości trzeba liczyć się z koniecznością akceptacji kupującego nie tylko przez właściciela nieruchomości, ale również jego sąsiadów.

W przypadku nieograniczonego prawa własności tego typu akceptacja nie jest konieczna. Nie ma też stałych opłat.

Kupno nieruchomości krok po kroku

Mieszkanie w Szwecji kupić można prosto od deweloperów, a cały proces przebiega zbieżnie do polskiego.
Nieruchomości z rynku wtórnego w Szwecji najczęściej sprzedawane są przez pośredników – biura oraz agentów nieruchomości. Rzadziej kupić można dom lub mieszkanie bezpośrednio od osoby prywatnej.

Przy kupnie nieruchomości przez pośrednika cały proces prowadzony jest przez biuro lub agenta przypisane bezpośrednio do mieszkania. To właśnie z nim kontaktować należy się w celu uzyskania większej ilości szczegółów na temat lokum, a także umówić się na oglądanie. Terminy, w których oglądać można mieszkania, są z góry ustalone. W tym czasie mieszkanie obejrzeć może każdy zainteresowany. Mieszkania sprzedawane w ten sposób są poddawane licytacji, przy czym pamiętać trzeba, że jeśli cena nie zadowala właściciela, może on bez żadnych przeszkód odmówić klientowi i ustalić kolejny termin oglądania nieruchomości.

Po podpisaniu umowy kupna nieruchomości, która jest kluczowa przy kupnie nieruchomości i powinna być zawarta w formie pisemnej, wpłacana jest najczęściej zaliczka w wysokości 10% wartości mieszkania. Następnie wystawiany jest zazwyczaj list zakupowy – Köpebrevet, potwierdzający zawartą transakcję.

Kolejny etap to rejestracja kupna-sprzedaży w Szwedzkim Urzędzie Geodezyjnym. Należy zrobić to najpóźniej trzy miesiące od daty zawarcia transakcji.

Co należy sprawdzić przed zakupem?

Przed zakupem nieruchomości w Szwecji należy sprawdzić akt własności oraz dokumenty, będące odpowiednikami polskiej księgi wieczystej. Wniosek o wydanie Inteckning złożyć należy w Lantmätteriet urzędzie.

One thought on “Kupno nieruchomości w Szwecji

  1. Slyszalem ze sa roznice w podawaniu powierzchni domu miedzy polska i Szwecja , nestety nie moge znalesc jakie .

    pozdrawiam Zdzislaw

Dodaj komentarz