dom w szwecji
Nieruchomości w Szwecji

Kupno nieruchomości w Szwecji

Szwedzki rynek nieruchomości różni się znacznie od polskiego. Różnice należy wziąć pod uwagę szczególnie przy zakupie w Szwecji domu lub mieszkania. Dowiedz się, na co szczególnie zwrócić uwagę inwestując w nieruchomości na północy Europy.

Lokalizacja

Do zakupu nieruchomości w Szwecji zachęca przede wszystkim wysoki zwrot inwestycji, a także tanie kredyty hipoteczne.
Kupno mieszkania w Szwecji nie jest trudne. Problemem może być jednak dostępność mieszkań, co wpływa na cenę nieruchomości. Najdroższe mieszkania są w Sztokholmie, Malmö oraz Göteborg, gdzie znajduje się najwięcej firm oraz ludności.

Północna część kraju jest mniej zagęszczona, z tego powodu ceny nieruchomości osiągają tam niższe ceny w porównaniu do reszty kraju.

Kupując mieszkanie w Szwecji, trzeba liczyć się również z wyższymi niż w Polsce kosztami jego utrzymania.

Formy własności

W Szwecji dostępne są dwie formy własności: jedna przypomina polską własność spółdzielczą. W takim przypadku konieczne jest płacenie czynszu do wspólnoty, a sami członkowie spółdzielni mają niejednokrotnie duży wpływ na dobór nowych lokatorów. W efekcie przed zakupem tego typu nieruchomości trzeba liczyć się z koniecznością akceptacji kupującego nie tylko przez właściciela nieruchomości, ale również jego sąsiadów.

W przypadku nieograniczonego prawa własności tego typu akceptacja nie jest konieczna. Nie ma też stałych opłat.

Kupno nieruchomości krok po kroku

Mieszkanie w Szwecji kupić można prosto od deweloperów, a cały proces przebiega zbieżnie do polskiego.
Nieruchomości z rynku wtórnego w Szwecji najczęściej sprzedawane są przez pośredników – biura oraz agentów nieruchomości. Rzadziej kupić można dom lub mieszkanie bezpośrednio od osoby prywatnej.

Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie Mieszkania na sprzedaż Poznań, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.

Przy kupnie nieruchomości przez pośrednika cały proces prowadzony jest przez biuro lub agenta przypisane bezpośrednio do mieszkania. To właśnie z nim kontaktować należy się w celu uzyskania większej ilości szczegółów na temat lokum, a także umówić się na oglądanie. Terminy, w których oglądać można mieszkania, są z góry ustalone. W tym czasie mieszkanie obejrzeć może każdy zainteresowany. Mieszkania sprzedawane w ten sposób są poddawane licytacji, przy czym pamiętać trzeba, że jeśli cena nie zadowala właściciela, może on bez żadnych przeszkód odmówić klientowi i ustalić kolejny termin oglądania nieruchomości.

Po podpisaniu umowy kupna nieruchomości, która jest kluczowa przy kupnie nieruchomości i powinna być zawarta w formie pisemnej, wpłacana jest najczęściej zaliczka w wysokości 10% wartości mieszkania. Następnie wystawiany jest zazwyczaj list zakupowy – Köpebrevet, potwierdzający zawartą transakcję.

Kolejny etap to rejestracja kupna-sprzedaży w Szwedzkim Urzędzie Geodezyjnym. Należy zrobić to najpóźniej trzy miesiące od daty zawarcia transakcji.

Co należy sprawdzić przed zakupem?

Przed zakupem nieruchomości w Szwecji należy sprawdzić akt własności oraz dokumenty, będące odpowiednikami polskiej księgi wieczystej. Wniosek o wydanie Inteckning złożyć należy w Lantmätteriet urzędzie.

One thought on “Kupno nieruchomości w Szwecji

  1. Slyszalem ze sa roznice w podawaniu powierzchni domu miedzy polska i Szwecja , nestety nie moge znalesc jakie .

    pozdrawiam Zdzislaw

Dodaj komentarz