piękna szwecja
Emigracja i Życie w Szwecji

Przyroda w Szwecji

Szwecja to kraj spokojny, obfitujący w malownicze krajobrazy oraz unikatowe okazy fauny i flory. Każdy miłośnik przyrody z pewnością znajdzie tu ukojenie i wymarzony cel podróży. Szwecja znajduje się w gronie państw z najwyższym wskaźnikiem lesistości – ponad 60 procent. Większość kraju porastają gęste lasy liściaste i iglaste, które tworzą liczne rezerwaty i parki narodowe. Co warto zwiedzić podczas wypraw w głąb Szwecji? Poniżej kilka obowiązkowych miejsc.

Szwedzka część Laponii

Najdalsze krańce Szwecji obfitują w bezkresny tereny dzikie przyrody, gdzie bujne lasy iglaste, lodowce oraz górskie szczyty wypełniają krajobraz. Laponię zamieszkują m.in. niedźwiedzie, rosomaki, łosie, na które należy uważać podczas leśnych spacerów. Natomiast rdzenni mieszkańcy tego regionu, plemię Sami od pokoleń zajmują się hodowlą reniferów i rybołówstwa. Ich owartość i bardzo kolorowa kultura sprzyjają turystyce. To właśnie w szwedzkiej Laponii działa hotel Jukkasjärvi w całości zbudowany z lodu.

Park Narodowy Abisko

Podczas wyjazdu na północ Szwecji koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Abisko. Położony on jest około 200 kilometrów od północnego koła podbiegunowego, dlatego zimą bardzo często widać tu zorzę polarną. Natomiast latem Park Narodowy oferuje piękne widoki z licznymi kanionami i górskim potokami. Innym wspaniałym miejscem na górską wyprawę jest park Sarek. Znajduje się tu ponad 100 lodowców i 200 szczytów o wysokości minimum 1800 metrów. Zapewnia to spektralny pejzaż.

Jezioro Siljan i Smalandia

Perła wśród szwedzkiej przody to jezioro Slijan powstałe w kraterze po uderzeniu meteorytu. Niezwykłe miejsce na zawsze zapada w pamięć. Można skorzystać z rejsów drewnianymi łodziami lub parowcem „Gustaf Vasa”, jakie odbywają się po jeziorze. Jezior w Szwecji jest kilkanaście i większość oferuje doskonałe warunki do wędkowania. Obowiązkowym regionem dla amatorów łowienia i leśnych spacerów jest Smalandia. Wielką przyrodniczą atrakcją tego regionu jest piękna dolina Alsterån oraz monumentalny wąwóz Uvaklöva.

Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie Katowice mieszkania oraz Mieszkania na sprzedaż Nowy Targ , gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.

Pogoda w Szwecji kojarzy się z długą i mroźna zimą oraz brakiem lata. Nie do końca tak jest, bo za sprawą wpływu Prądu Zatokowego w Szwecji panuje umiarkowany klimat. Średnia temperatura w okresie zimowym wynosi 0 stopni Celsjusza, natomiast latem bardzo często słupki rtęci wskazują ponad 30 kresek. Tylko na północy bywa bardzo zimno, nawet poniżej -30 ° C. Warto zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym w Szwecji prawem, każdy człowiek w Skandynawii może swobodnie korzystać z dobrodziejstw natury, ale pod warunkiem troski o otaczającego go przygodę. Oznacza to, że namiot można rozbić wszędzie, czy swobodnie zbierać grzyby w każdym lesie, ale należy dokładnie uprzątnąć teren, z którego korzystaliśmy.

Dodaj komentarz