język szwedzki
Emigracja i Życie w Szwecji

Język to podstawa w Szwecji

Każda osoba, która myśli o wyjeździe do pracy w Szwecji musi się do tego przygotować pod względem językowym. Jeśli chodzi o ten kraj, sytuacja jest dosyć komfortowa, ponieważ w praktyce jest on niemal dwujęzyczny – wszyscy posługują się językiem szwedzkim i prawie wszyscy językiem angielskim. Czy w takim razie angielski wystarczy?

I tak, i nie. To zależy, gdzie chcesz pracować i jakie masz plany rozwoju zawodowego. Ogólnie sytuacja wygląda tak, że większość Szwedów świetnie posługuje się językiem angielskim. Dotyczy to nie tylko młodych, ale też osoby w wieku średnim i starsze. W szwedzkim systemie edukacyjnym już od początkowych lat nauki kładziony jest nacisk na język angielski. Do tego edukacja stawia na wyrabianie umiejętności praktycznych – dzieci dużo rozmawiają, więc z czasem zaczynają radzić sobie z angielskim w praktyce. Nie oznacza to, iż mówią “skutecznie, ale niepoprawnie”. Często Szwed mówiący po angielsku przez obcokrajowca może być wzięty za Anglika, ponieważ normą jest tam dobry akcent i wymowa, jak też świetnie opanowana gramatyka.

Angielski jest niezwykle popularny i tak jak w innych krajach w dużych miastach i w dużych firmach funkcjonuje jako język codziennej komunikacji. Często wymuszone jest to tym, iż firmy te współpracują z oddziałami w innych krajach. Do tego załoga w miejscu pracy też zazwyczaj jest wielonarodowa, stąd angielski jest najbardziej oczywistym wyborem.

Mimo tego nie jest tak, iż Szwedzi są zakochani w języku angielskim i na jego rzecz porzucają swój język. Jest to raczej kwestia praktycznego nastawienia. Niezależnie od tego są oni niezwykle przywiązani do swojej ojczystej mowy i bardzo lubią się nią posługiwać. Przechodzą na język szwedzki zawsze wtedy, gdy mogą i to w nim raczej rozmawiają na co dzień.

Co to oznacza w praktyce? Język angielski może okazać się wystarczający, jeśli nastawiasz się na pracę wyłącznie w dużych firmach, międzynarodowych korporacjach, z siedzibami w dużych miastach. Za to znajomość języka szwedzkiego otworzy ci drzwi także w firmach lokalnych. I nie tylko. Prawdę mówiąc znajomość szwedzkiego będzie dodatkowym atutem niemal wszędzie, a w codziennym funkcjonowaniu sprawi, iż będziesz lepiej odbierana.

Co ciekawe w Szwecji język angielski jest wystarczający nie tylko do pracy, ale też do codziennego funkcjonowania. Załatwisz w nim większość spraw – od zakupów w sklepie spożywczym po wizytę w urzędzie. Nawet na stronach urzędów wiele materiałów jest udostępnianych także w angielskim.

Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie nowe mieszkania w Krakowie oraz Mieszkania na sprzedaż Słupsk, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.

Jak widzisz język szwedzki dla osoby chcącej pracować w tym kraju nie jest koniecznością, ale może być istotnym ułatwieniem i dodatkowym atutem. Jeżeli więc myślisz o tym, aby się go nauczyć, możesz skorzystać z darmowego, państwowego kursu. Sprawdź dostępność takich kursów w miejscu zamieszkania – są one adresowane do osób przyjezdnych i zazwyczaj wymagają zameldowania. Co do samego języka, to tak jak każdy inny ma on swoje łatwe i trudne aspekty. Ułatwieniem na pewno jest to, że Szwedzki należy do tej samej rodziny języków co niemiecki i angielski (języki germańskie), przez co odkryjesz, że wiele jego elementów przypomina ci to, co już znasz. Z drugiej strony trudności może przysporzyć wymowa oraz kilka zasad gramatyki, nieobecnych w języku polskim, przez co ich nauka i zrozumienie są mało intuicyjne.

Dodaj komentarz